1. Jobban érdekli a karrierünk, mint bármi más
Ha soha nem érezzük elég jónak magunkat a másikhoz képest, ha őt sokkal jobban érdekli, hogy mit csinálunk annál, hogy kik vagyunk, akkor elképzelhető, hogy egy önző alakba akadtunk, aki képtelen ránk – és bárki másra – ráhangolódni érzelmileg. Láthatatlannak érezzük magunkat, ott a nyomás, hogy egyre jobban kéne teljesítenünk ahhoz, hogy értékeljenek – ez még egy munkahelyen is fárasztó, nemhogy egy párkapcsolatban.
2. Túl sok a szabály
A nárcisztikus emberek magas elvárásokat támasztanak mások felé. Amikor ezeket barátnőként nem teljesítjük, biztosak lehetünk abban, hogy a retorzió sem marad el. Hogy biztosítsák, mindig megfelelnek az ő kis elvárásaiknak, az önző emberek szabályokat állítanak fel, és elvárják, hogy azokat be is tartsa a másik – jellemzően olyan szabályokat, amik csak a partnerüket korlátozzák, őket magukat nem.
3. Azén mindig többet ér, mint a mi
Szeremünknek alapból meg kellene kérdeznie, figyelembe kéne vennie, és értékelnie kellene véleményünket, és egyenrangú félként dönteni a felmerülő kérdésekben, de egy önző alaktól ezt hiába várjuk. Amikor a kapcsolat, vagy a mi boldogságunk teljesen eltörpül amellett, hogy a másiknak mi jó, érdemes elgondolkodnunk azon, megéri-e ez így nekünk.
4. Nem szabad sikeresnek lennünk
Párunk hajlandó velünk együtt élvezni a rivaldafényt, de csak egy bizonyos pontig. Ha elkezdjük elhomályosítani becses személyét, a nárcisztikus ember azonnal vagy fölényeskedni kezd, vagy minket próbál meg visszahúzni, megállítani, esetleg megalázni. Megszokott technika például pont egy nagy interjú vagy a siker kapuja előtt balhét csapni, nagyobb igényeket támasztani, több időt kinyafogni, vagy problémákat generálni, hogy túl elfoglaltak legyünk ahhoz, hogy jól teljesítsünk a megmérettetésen.
5. Soha nem kérdezi, milyen napunk volt
Főként azért, mert nem is érdekli, az önző ember univerzumában egyetlen Nap létezik, és az ő maga. Mi maximum körülötte keringő bolygók lehetünk, fényre és melegre áhítozva. Pedig megérdemeljük, hogy olyan partnerrel éljünk, aki nemcsak megkérdezi, milyen volt a napunk, de őszinte érdeklődéssel végig is hallgat, még akkor is, ha sokat panaszkodunk.
6. Nem jutunk szóhoz
Sok szerencsét ahhoz, hogy szóhoz jussunk egy önimádó ember mellett. Annyira szeretik a saját hangjukat, hogy nem igazán érdekli őket a másé, pláne akkor, ha ellent is mondanak neki. Ekkor azonnal védeni kezdik pozíciójukat, támadnak, megaláznak, megsemmisítenek, lekicsinyelnek, igyekeznek elvenni a kedvünket attól, hogy újra megszólaljunk. És ha ez sikerült, akkor a világ megint kerek – legalábbis szerintük.
7. Könyörögnünk kell, hogy az történjen, amit mi szeretnénk
Egészséges kapcsolat nem létezik kompromisszumok nélkül. Ennek ellenére ha mérleget készítünk, és kiderül, hogy a mi vágyaink, kéréseink sosem érvényesülnek, az elég biztos jel arra, hogy önző emberrel van dolgunk. A nárcisztikus partner csak akkor mond igent valamire, amit kérünk, ha előtte hosszan könyörgünk neki, és ő kvázi kegyet gyakorol, amikor beleegyezik, majd várja a hálánkat.
Forrás: ridikul.u